Belépés - Regisztráció
 

Számlakeret és áfa sorok

Év megnyitása

A jogszabályok- vagy az üzleti igények megváltozása miatt időnként szükség lehet a vállalkozásunk számviteli rendjének a módosítására. A Prizma rendszerben a számlakeret és a beszámolók tartalma, valamint a kontírozási sablonok nem csak egy évre szólnak, de akár minden évben új könyvelési rendszert alakíthatunk ki.

Mivel januártól a mérlegkészítésig két év van párhuzamosan nyitva, a program figyeli, hogy a konkrét gazdasági esemény melyik évhez, melyik könyvelési rendszerhez tartozik, - és annak megfelelően végzi el a kontírozást, ill. jeleníti meg a kimutatásokat.

A program rendelkezik egy alapértelmezett állománnyal, melyben az általános számlakeret, alapvető beszámolók és a leggyakoribb gazdasági események kontírozási sémái találhatók meg. Ezeket a saját egyedi igényeinknek megfelelően átalakíthatjuk és kiegészíthetjük, ill. a mindenkori hatályos jogszabályokhoz igazíthatjuk.

Nyitáskor választhatunk, hogy az alapértelmezett állományt, vagy az előző évben használt állományokat töltse be a rendszer, így az egyedi sémáinkat a soron következő évben is felhasználhatunk. A műveletet az "Induló állományok betöltése" gomb segítségével végezhetjük el. Fontos tudnunk, hogy a betöltéssel az esetlegesen már rögzített tételeink törlődnek.

Tétel létrehozása, módosítása és törlése

Új sort az "Új tétel" gomb (+) segítségével hozhatunk létre. A megjelenő ablakban meg kell adnunk a főkönyvi számot, a számla jellegét (tartozik vagy követel) és a megnevezését. A program a számlaszám alapján automatikusan a megfelelő sorba fogja helyezni a tételt.

A hibásan felvett sort a "Tétel törlése" gomb (x) segítségével törölhetjük.

ÁFA sorok meghatározása

A legtöbb könyvelőprogram "beégetett" logikával és sajátos áfakód rendszerrel dolgozik, míg a Prizma rendszerben az ÁFA bevallást is a beszámolóhoz hasonló besorolással végezhetjük el. Ennek egyik következménye, hogy kontírozásakor rögtön látjuk, hogy a gazdasági esemény milyen bevallási sorokban fog megjelenni.

Az áfa sorok meghatározását is ugyanúgy lehet végezni, ahogy főkönyvi számlák kialakításánál leírtuk. A különbség annyi, hogy itt további két adatot meg kell adnunk: a bevalláson külön adat az adóalap és az adóérték, - melyet itt az "Alap" vagy "Érték" beállításával adhatunk meg, - és az áfakulcsok szerint is el kell különítenünk a tételeket, melyet a kulcs egyszerű megadásával rögzíthetünk.

  Kapcsolat - írjon nekünk!  |   Adatkezelés   |   Copyright: Z-Soft Kft.