KontírozásA programba beépített intelligens kontírozó rendszer (iKont) a gazdasági esemény körülményeit az emberi logikához hasonlóan kielemzi, és a megfelelő sablont kiválasztva automatikusan elvégzi a kontírozást.
Mivel a Prizma rendszer a vezetői információkat nem elsősorban a főkönyvi adatokból nyeri, hanem az analitikus nyilvántartásokból, ezért itt, a pénzügyi számviteli részben arra törekszünk, hogy a jogszabályokban előírt beszámolási kötelezettségeknek meg tudjunk felelni. Nem szükséges tehát a számlakeretet az általánosan elfogadottnál jobban felbontani, ill. a választható költségviselő és költséghely szerinti besorolást elvégezni, - bár a lehetőségünk megvan rá.
A gazdasági események rendszere úgy épül fel, hogy a számvitelhez legalább alapszinten értő dolgozók is könnyen eligazodhatnak benne. Ehhez az alapot a számviteli tankönyvek és a gyakorlatban elterjedt könyvelési naplók besorolásai adják. Számviteli rendszerünkben négyféle alapvető számlasor-, és ezen belül az összes főkönyvi szám szerint kell besorolnunk a gazdasági eseményeket:
- Eszközök. Meg kell határoznunk, hogy az esemény hatására milyen változás áll be a vállalkozás eszköz állományában, azaz MI változott.
- Források. Rögzítenünk kell azt is, hogy a megváltozott állomány honnan van, azaz KIÉ.
- Költségek. Az eredményesség kimutatásához nyilván kell tartanunk a működés során keletkezett költségeket és ráfordításokat (működési veszteségek).
- Bevételek. Ki kell mutatnunk, hogy a vállalkozás milyen bevételekből működik (hozamok).
Ahhoz, hogy a program megfelelően működjön, először be kell tanítani, - azaz rögzítenünk kell a sablonokat. A könyvelési sémák és beállítások elvégzésére egy segédmodul szolgál, melyet a "Beállítások | Pénzügyi sablonok" menü segítségével indíthatunk el.
A program egyik sajátossága, hogy az áfa bevalláshoz szükséges besorolás is a beszámolóhoz hasonló terchnikával történik, - így a főkönyvi sablonok mellett létre kell hoznunk áfa sablonokat is.
A következőkben megnézzük, hogyan kell felépítenünk a számla- és áfa sablonokat, milyen tényezőket kell figyelembe vennünk a besoroláskor, és hogyan áll össze a kontírozási sablon. Bár az iKont rendszerrel bármilyen gazdasági esemény automatikusan kontírozható, bemutatjuk azt is, hogyan lehet a gazdasági eseményeket kézzel kontírozni.
|