Beszerzési árEgyszerű és összetett árazás
A Prizma rendszerben tetszőleges számú beszállítót hozzárendelhetünk minden egyes termékhez úgy, hogy a beszerzési árat is megjeleníti a rendszer. Ehhez először fel kell vinni a beszállítók által megadott adatokat, majd meg kell határozni, hogy milyen képlet alapján számoljon a program. A beszerzési ár meghatározásához ily módon tetszőlegesen összetett képletet is felvihetünk a rendszerbe.
Azok, akik nem szeretnének bajlódni a beszállítók árainak nyilvántartásával, mert pl. olyan gyakran változnak, hogy nem éri meg a befektetett munkát, azoknak lehetőség van közvetlenül beírni a beszerzési és listaárat minden egyes termékhez. A később található "Egyszerű árazás" fejezet nekik szól, és nem szükséges elolvasniuk a beszerzési ár számításának elméletét.
Beszerzési ár számítása
Beszerzési ár az, melyért a terméket beszerezzük. Egyszerű esetben ez a beszállító által megadott ár, de lehet, hogy bizonyos költségeket- vagy árfolyamot is hozzá kell számolnunk. A számítás könnyebb megértéséhez vegyük a bevezetőben említett példát, egy akkumulátor külföldről történő beszerzését. Ebben az esetben a beszerzési árat a következőképpen számoljuk ki:
Beszerzési ár = ( (BLár - BKedv) * DÁrf ) * Vám% + ASúly * KAdó
BLÁr
|
= Beszállítói listaár vagy katalógusár, mely ritkán változik.
|
BKedv
|
= Beszállítói kedvezmény, melyet általában %-os formában adnak meg. BKedv = (1 - 0,01 * BKedv%). Értéke ritkán változik.
|
DÁrf
|
= Deviza árfolyam. Az átváltás általában napi árfolyamon történik, mely minden nap változhat.
|
Vám%
|
= Vámmérték, melyet általában az érték alapján %-ban adnak meg. Jogszabályban határozzák meg, ezért nagyon ritkán változik.
|
ASúly
|
= Akkumulátor súlya. A termékhez kötődő fizikai adat, melyet csak egyszer, a termék rögzítésekor kell megadnunk.
|
KAdó
|
= Környezetvédelmi adó [Ft/kg], mely jogszabályban szerepel, emiatt ritkán változik.
|
Ha tehát rögzítjük ezeket az adatokat minden egyes terméknél, bármelyik tényező változik meg, a program mindig ki fogja tudni számolni a helyes végeredményt.
A számítás összetevői

- Képlet, számítási mód. A program a telepítés után tartalmaz néhány alapvető képletet, melyben definiálva vannak a változók is, azonban lehetőség van tetszőleges bonyolultságú képlet betáplálására is. Új számítás felvételéhez a képletet el kell juttatni a Prizma Adminisztrációnak ahol díjmentesen leellenőrzik a képlet helyességét és hivatkozásait, majd elvégzik a rögzítést.
- Beszállítóhoz kapcsolódó adatok: a beszállítói terméklapon 4 különböző valós értékű szám adható meg (listaár, kedvezmény, bonusz stb.). A változók elnevezését a képletek létrehozásakor szabadon lehet megadni. Ezeken kívül rögzíthetünk még egy szállítási időt (napokban) és egy szöveges azonosítót is (pl. EAN kód).
- Termékhez kapcsolódó adatok: az termék törzsadat-állományába tetszőleges paraméterek definiálhatók, - a tulajdonságlista is korlátlanul bővíthető. Az itt megadott adatok is beépíthetők a képletekbe (pl. súly, méret).
- Kalkulációs paraméterek: külön erre a célra létezik egy táblázat, melybe tetszőleges számú és elnevezésű (szintén valós értékű) számot lehet definiálni (lásd Kalkulációs paraméterek)
- Egyéb adatok: a rendszerben található bármilyen adat, melyre szükség lehet egy képletben (pl. deviza-árfolyam).
|