Belépés - Regisztráció
 

Megnevezés felépítése

Aki már épített fel cikktörzset vagy egyáltalán rögzített adatbázisba terméket tapasztalhatta, hogy egy vesszőnek, szóköznek vagy egy elírt betűnek milyen nagy jelentősége van a későbbi munka során. Mivel az adatbázisok általában névsorban szokták rendezni a termékeket, egy betű elírásával rendkívül nehézzé tudjuk tenni a keresést. Hasonló a probléma ha pl. egy különböző méretű terméksornak egymás után kellene lenni, de az 1-es után nem a 2-es, hanem a 11-es jön.

A tulajdonság-központú adatbázis lehetőséget ad arra, hogy a rögzített tulajdonságokból mozaikszerűen összerakjuk a termék megnevezését. Minden tulajdonságnak két neve lehet, az egyiket a táblázatban-, a másikat itt, a megnevezésben használjuk (pl. fehér - fh, Microsoft - MS). A sémában pedig megadhatjuk, hogy ezeket a neveket milyen sorrendbe rakja össze a program.

A program még arra is odafigyel, hogy ha számszerű tulajdonság szerepel a megnevezésben, a hasonló termékek egymás után, növekvő sorrendben jelenjenek meg a táblázatokban.

Menete

A séma összeállítása témakörnél láttuk, hogyan rendelhetjük hozzá a különböző tulajdonságokat a termékekhez. A tulajdonságok leírásánál pedig utalás történt arra, hogy minden tulajdonságnak kétféle neve van, az egyiket a táblázatokban, a másikat a megnevezésben használhatjuk. Ennek a két dolognak az ismerete szükséges ahhoz, hogy megértsük, hogyan lehet automatikusan összeállítani egy termék megnevezést.

1. Megnevezés nézet kiválasztása

A séma tulajdonságai táblázat oszlopcímére vagy a táblázat jobb felső sarkában lévő gombra kattintva váltogathatunk a táblázat és megnevezés nézet között (nézet váltó). Az így megjelenített táblázatban is látszódik az összes korábban felvett tulajdonság, a különbség annyi, hogy induláskor nincs kivastagítva egyetlen tétel sem.

Ahhoz, hogy egy tulajdonság látszódjon a megnevezésben a "Műveletek | Kiemelés/Elrejtés" menü segítségével (vagy a Ctrl+E billentyű leütésével) ki kell jelölnünk. A kijelölést ugyanezen a módon meg is szüntethetjük. A megnevezésben látszódó tulajdonságok kivastagítva jelennek meg.

2. Sorrend meghatározása

A program a kiválasztott tulajdonságok rövidített neveit egymás után össze fogja rakni a megnevezésben. Nem mindegy azonban, hogy mely tulajdonság kerül előre, és melyik hátra. A sorrendet a kék Fel és Le nyilakkal állíthatjuk be. Pl. a fenti ábrán látható sémával rögzített termékek (akkumulátorok) így fognak kinézni:

3. Írásjelek elhelyezése

Szükséges lehet elhelyeznünk a megnevezésben valamilyen írásjelet is (pl. vessző). Ehhez a tulajdonságok táblázatot át kell állítani az írásjelek megjelenítésére (jobb felső gomb), majd ugyanúgy járunk el, ahogy a tulajdonságok felvételénél ill. törlésénél tettük. Az előző példát kiegészítve a gyártó után egy vesszővel és a feszültség után egy kötőjellel az alábbi eredményt kapjuk:

4. Szóközök beállítása

A program a megnevezés felépítésekor a tulajdonságok közé egy szóközt is elhelyez. Ha a megjelenítés úgy kívánja, hogy ne legyen szóköz (pl. a vessző előtt), akkor kattintsunk duplán az adott tulajdonságra a sémánál, és jelöljük be a "Nincs szóköz előtte" pipát (a leírását lásd a Séma összeállítása témakörnél). A fenti példánál, a vessző tulajdonságnál kivesszük a szóközt, az alábbi eredmény kapjuk:

5. Utólagos sorba rendezés, névellenőrzés

Új termék rögzítése, vagy a termékséma módosítása után előfordulhat, hogy a sémához rendelt termékek nem a számok helyi értékének megfelelő sorrendben vannak, vagy hiányzik valamelyik tulajdonság a megnevezésből. Ennek oka, hogy a megnevezés összeállításához jelentős számítási kapacitás szükséges, és ezt változtatáskor csak az aktuális termékre végzi el a program, az összes termékre nem.

A "Szerkesztés |Sorba rendezés, névellenőrzés" menü segítségével, vagy az azonos nevű funkciógomb megnyomásával (A/Z) a kiválasztott termékcsoport összes termékén elvégezhetjük az ellenőrzési műveletet. Ilyenkor a program újra generálja a megnevezéseket, és ellenőrzi, hogy bennük szereplő számok helyi érték szerint is sorrendbe legyenek. Több tulajdonságból álló sémánál szükség lehet a műveletet többször is megismételni (max. annyiszor, ahány szám jellegű mező van a megnevezésben).

  Kapcsolat - írjon nekünk!  |   Adatkezelés   |   Copyright: Z-Soft Kft.